2012 Eisner Awards: What Should Win, What Will Win

The 2012 Eisner Awards are less then two weeks away and as usual eveyone is speculating as to who the winners will be. Well, here at the CCL we have you covered! Let’s have a little fun and guess What Should Win and What Will Win (coupled with a song title theme). Please keep in mind this is all purely for enjoyment and we congratulate all of the nominees and publishing houses, many of whom are friends of this blog and podcast. Let’s get to it:

Best Short Story

  • “A Brief History of the Art Form Known as Hortisculpture,” by Adrian Tomine, inOptic Nerve #12 (Drawn & Quarterly)
  • “Harvest of Fear,” by Jim Woodring, in The Simpsons’ Treehouse of Horror #17 (Bongo)
  • “The Seventh,” by Darwyn Cooke, in Richard Stark’s Parker: The Martini Edition(IDW)
  • “The Speaker,” by Brandon Graham, in Dark Horse Presents #7 (Dark Horse)

What should win: Seventh Son Of A Seventh Son
What will win: Speak Now

Best Single Issue (or One-Shot)

  • Daredevil #7, by Mark Waid, Paolo Rivera, and Joe Rivera (Marvel)
  • Ganges #4, by Kevin Huizenga (Fantagraphics)
  • Locke & Key: Guide to the Known Keys, by Joe Hill and Gabriel Rodriguez (IDW)
  • Princeless #3, by Jeremy Whitley and M. Goodwin (Action Lab)
  • The Unwritten #24: “Stairway to Heaven” by Mike Carey, Peter Gross, and Al Davison (Vertigo/DC)

What should win: Jesus Wrote A Blank Check
What will win: Lawyers In Love

Best Continuing Series

  • Daredevil, by Mark Waid, Marcos Martin, Paolo Rivera, and Joe Rivera (Marvel)
  • Naoki Urasawa’s 20th Century Boys, by Naoki Urasawa (VIZ Media)
  • Rachel Rising, by Terry Moore (Abstract Studio)
  • Ultimate Comics Spider-Man, by Brian Michael Bendis and Sara Pichelli (Marvel)
  • Usagi Yojimbo, by Stan Sakai (Dark Horse)

What should win: Rise
What will win: Devil Without A Cause

Best Limited Series

  • Atomic Robo and the Ghost of Station X, by Brian Clevinger and Scott Wegener (Red 5)
  • Criminal: The Last of the Innocent, by Ed Brubaker and Sean Phillips (Marvel Icon)
  • Flashpoint: Batman – Knight of Vengeance, by Brian Azzarello and Eduardo Risso (Vertigo/DC)
  • The New York Five, by Brian Wood and Ryan Kelly (Vertigo/DC)
  • Who Is Jake Ellis? by Nathan Edmondson & Tonci Zonjic (Image)

What should win: Station To Station
What will win: Vengeance And Victory

Best Publication for Early Readers (up to age 7)

  • Beauty and the Squat Bears, by Émile Bravo (Yen Press)
  • Benjamin Bear in Fuzzy Thinking, by Philippe Coudray (Candlewick/Toon Books)
  • Dragon Puncher Island, by James Kochalka (Top Shelf)
  • Nursery Rhyme Comics, edited by Chris Duffy (First Second)
  • Patrick in a Teddy Bear’s Picnic, by Geoffrey Hayes (Candlewick/Toon Books)

What should win: Rhyme & Reason
What will win: Islands In The Stream

Best Publication for Kids (ages 8-12)

  • The All-New Batman: The Brave and the Bold, by Sholly Fisch, Rick Burchett, and Dan Davis (DC)
  • Amelia Rules: The Meaning of Life … And Other Stuff, by Jimmy Gownley (Atheneum)
  • The Ferret’s a Foot, by Colleen AF Venable and Stephanie Yue (Graphic Universe/Lerner)
  • Princeless, by Jeremy Whitley and M. Goodwin (Action Lab)
  • Snarked, by Roger Langridge (kaboom!)
  • Zita the Space Girl, by Ben Hatke (First Second)

What should win: Roger That
What will win: Fight Like A Brave

Best Publication for Young Adults (Ages 12-17)

  • Anya’s Ghost, by Vera Brosgol (First Second)
  • Around the World, by Matt Phelan (Candlewick)
  • Level Up, by Gene Yang and Thien Pham (First Second)
  • Life with Archie, by Paul Kupperberg, Fernando Ruiz, Pat & Tim Kennedy, Norm Breyfogle et al. (Archie)
  • Mystic, by G. Willow Wilson and David Lopez (Marvel)

What should win: Into The Mystic
What will win: Sugar, Sugar

Best Anthology

  • Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson (Dark Horse)
  • Nelson, edited by Rob Davis and Woodrow Phoenix (Blank Slate)
  • Nursery Rhyme Comics, edited by Chris Duffy (First Second)
  • The Someday Funnies, edited by Michel Choquette (Abrams ComicArts)
  • Yiddishkeit: Jewish Vernacular and the New Land, edited by Harvey Pekar and Paul Buhle (Abrams ComicArts)

What should win: Funny Girl
What will win: The Way Of The Rhyme

Best Humor Publication

  • The Art of Doug Sneyd: A Collection of Playboy Cartoons (Dark Horse Books)
  • Chimichanga, by Eric Powell (Dark Horse)
  • Coffee: It’s What’s for Dinner, by Dave Kellett (Small Fish)
  • Kinky & Cosy, by Nix (NBM)
  • Milk & Cheese: Dairy Products Gone Bad, by Evan Dorkin (Dark Horse Books)

What should win: Beverly Hills
What will win: Under The Milky Way

Best Digital Comic

What should win: Battle Hymn Of The Republic
What will win: Battle Of Evermore

Best Reality-Based Work

  • Around the World, by Matt Phelan (Candlewick)
  • Green River Killer: A True Detective Story, by Jeff Jensen and Jonathan Case (Dark Horse Books)
  • Marzi: A Memoir, by Marzena Sowa and Sylvain Savoia (Vertigo/DC)
  • Onward Towards Our Noble Deaths, by Shigeru Mizuki (Drawn & Quarterly)
  • Vietnamerica, by GB Tran (Villard)

What should win: Down By The Water
What will win: Iaccoca Polka

Best Graphic Album – New

  • Bubbles & Gondola, by Renaud Dillies (NBM)
  • Freeway, by Mark Kalesniko (Fantagraphics)
  • Habibi, by Craig Thompson (Pantheon)
  • Ivy, by Sarah Olekysk (Oni)
  • Jim Henson’s Tale of Sand, adapted by Ramón K. Pérez (Archaia)
  • One Soul, by Ray Fawkes (Oni)

What should win: Life Is A Highway
What will win: Chanukah Song

Best Graphic Album – Reprint

  • Big Questions, by Anders Nilsen (Drawn & Quarterly)
  • The Death Ray, by Dan Clowes (Drawn & Quarterly)
  • Richard Stark’s Parker: The Martini Edition, by Darwyn Cooke (IDW)
  • WE3: The Deluxe Edition, by Grant Morrison and Frank Quitely (Vertigo/DC)
  • Zahra’s Paradise, by Amir and Khalil (First Second)

What should win: It’s A Shame About Ray
What will win: We Three Kings

Best Archival Collection/Project – Strips

  • Flash Gordon and Jungle Jim, by Alex Raymond and Don Moore, edited by Dean Mullaney (IDW/Library of American Comics)
  • Forgotten Fantasy: Sunday Comics 1900-1915, edited by Peter Maresca (Sunday Press)
  • Prince Valiant vols. 3-4, by Hal Foster, edited by Kim Thompson (Fantagraphics)
  • Tarpé Mills’s Miss Fury Sensational Sundays, 1944-1949, edited by Trina Robbins (IDW/Library of American Comics)
  • Walt Disney’s Mickey Mouse vols. 1-2, by Floyd Gottfredson, edited by David Gerstein and Gary Groth (Fantagraphics)

What should win: M-I-C-K-E-Y-M-O-U-S-E
What will win: New Sensation

Best Archival Collection/Project – Comic Books

  • Government Issue: Comics for the People: 1940s-2000s, edited by Richard L. Graham (Abrams ComicArts)
  • The MAD Fold-In Collection, by Al Jaffee (Chronicle)
  • PS Magazine: The Best of Preventive Maintenance Monthly, by Will Eisner (Abrams ComicArts)
  • The Sugar and Spike Archives, vol. 1, by Sheldon Mayer (DC)
  • Walt Simonson’s The Mighty Thor Artist’s Edition (IDW)

What should win: Mad World or Power To The People (too close to call)
What will win: The  Mighty Quinn

Best U.S. Edition of International Material

  • Bubbles & Gondola, by Renaud Dillies (NBM)
  • Isle of 100,000 Graves, by Fabien Vehlmann and Jason (Fantagraphics)
  • Like a Sniper Lining Up His Shot, by Jacques Tardi and Jean-Patrick Manchette (Fantagraphics)
  • The Manara Library, vol. 1: Indian Summer and Other Stories, by Milo Manara with Hugo Pratt (Dark Horse Books)
  • Night Animals: A Diptych About What Rushes Through the Bushes, by Brecht Evens (Top Shelf)

What should win: A Shot In The Dark
What will win: Indian Summer Sky

Best U.S. Edition of International Material – Asia

  • A Bride’s Story, by Kaoru Mori (Yen Press)
  • Drops of God, by Tadashi Agi and Shu Okimoto (Vertical)
  • Onward Towards Our Noble Deaths, by Shigeru Mizuki (Drawn & Quarterly)
  • Saturn Apartments, vols. 3-4, by Hisae Iwaoka (VIZ Media)
  • Stargazing Dog, by Takashi Murakami (NBM)
  • Wandering Son, vol. 1, by Shimura Takako (Fantagraphics)

What should win: The Wanderer
What will win: Onward, Christian Soldiers

Best Writer

  • Cullen Bunn, The Sixth Gun (Oni)
  • Mike Carey, The Unwritten (Vertigo/DC)
  • Jeff Jensen, Green River Killer: A True Detective Story (Dark Horse Books)
  • Jeff Lemire, Animal Man, Flashpoint: Frankenstein and the Creatures of the Unknown, Frankenstein: Agent of S.H.A.D.E. (DC); Sweet Tooth (Vertigo/DC)
  • Mark Waid, Irredeemable, Incorruptible (BOOM!); Daredevil (Marvel)

What should win: Tooth And Nail
What will win: Sympathy For The Devil

Best Writer/Artist

  • Rick Geary, The Lives of Sacco and Vanzetti (NBM)
  • Terry Moore, Rachel Rising (Abstract Studio)
  • Sarah Oleksyk, Ivy (Oni)
  • Craig Thompson, Habibi (Pantheon)
  • Jim Woodring, Congress of the Animals (Fantagraphics), “Harvest of Fear,” in The Simpsons’ Treehouse of Horror #17 (Bongo)

What should win: Rise Above This
What will win: Up In My Treehouse

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team

  • Michael Allred, iZombie (Vertigo/DC); Madman All-New Giant-Size Super-Ginchy Special (Image)
  • Ramón K. Pérez, Jim Henson’s Tale of Sand (Archaia)
  • Chris Samnee, Captain America and Bucky, Ultimate Spider-Man #155 (Marvel)
  • Marcos Martin, Daredevil (Marvel)
  • Paolo Rivera/Joe Rivera, Daredevil (Marvel)

What should win: The Captain And the Kid
What will win: Madman Across The Water

Best Cover Artist

  • Michael Allred, iZombie (Vertigo/DC)
  • Francesco Francavilla, Black Panther (Marvel); Lone Ranger, Lone Ranger/Zorro, Dark Shadows, Warlord of Mars (Dynamite); Archie Meets Kiss (Archie)
  • Victor Kalvachev, Blue Estate (Image)
  • Marcos Martin, Daredevil, Amazing Spider-Man (Marvel)
  • Sean Phillips, Criminal: The Last of the Innocent (Marvel Icon)
  • Yuko Shimizu, The Unwritten (Vertigo/DC)

What should win: Zombie Zoo
What will win: Smooth Criminal

Best Coloring

  • Laura Allred, iZombie (Vertigo/DC); Madman All-New Giant-Size Super-Ginchy Special (Image)
  • Bill Crabtree, The Sixth Gun (Oni)
  • Ian Herring and Ramón K. Pérez, Jim Henson’s Tale of Sand (Archaia)
  • Victor Kalvachev, Blue Estate (Image)
  • Cris Peter, Casanova: Avaritia, Casanova: Gula (Marvel Icon)

What should win: Annie get Your Gun
What will win: Blue Velvet

Best Lettering

  • Deron Bennett, Billy Fog, Jim Henson’s Dark Crystal, Jim Henson’s Tale of Sand, Mr. Murder Is Dead (Archaia); Helldorado, Puss N Boots, Richie Rich (APE Entertainment)
  • Jimmy Gownley, Amelia Rules! The Meaning of Life … And Other Stuff (Atheneum)
  • Laura Lee Gulledge, Page by Paige (Amulet Books/Abrams)
  • Tom Orzechowski, Manara Library, with L. Lois Buholis (Dark Horse); Manga Man (Houghton Mifflin); Savage Dragon (Image)
  • Stan Sakai, Usagi Yojimbo (Dark Horse)

What should win: Love In The Library
What will win: Sesame Street

Best Comics-Related Journalism

  • The AV Club Comics Panel, by Noel Murray, Oliver Sava et al., www.avclub.com/features/comics-panel/
  • The Beat, produced by Heidi MacDonald et al., www.comicsbeat.com
  • The Comics Journal, edited by Gary Groth, and The Comics Journal website, www.tcj.com, edited by Timothy Hodler and Dan Nadel (Fantagraphics)
  • The Comics Reporter, produced by Tom Spurgeon, www.comicsreporter.com
  • TwoMorrows Publications: Alter Ego edited by Roy Thomas, Back Issue edited by Michael Eury, Draw edited by Mike Manley, and Jack Kirby Collector edited by John Morrow

What should win: Tomorrow Never Comes
What will win: Paperback Writer

Best Educational/Academic Work

  • Alan Moore: Conversations, ed. by Eric Berlatsky (University Press of Mississippi)
  • Cartooning: Philosophy & Practice, by Ivan Brunetti (Yale University Press)
  • Critical Approaches to Comics: Theories and Methods, edited by Matthew J. Smith and Randy Duncan (Routledge)
  • Hand of Fire: The Comics Art of Jack Kirby, by Charles Hatfield (University Press of Mississippi)
  • Projections: Comics and the History of 21st Century Storytelling, by Jared Gardner (Stanford University Press)

What should win: Practice What You Preach
What will win: A Little Less Conversation

Best Comics-Related Book

  • Archie: A Celebration of America’s Favorite Teenagers, edited by Craig Yoe (IDW/Yoe Books)
  • Caniff: A Visual Biography, edited by Dean Mullaney (IDW/Library of American Comics)
  • Drawing Power: A Compendium of Cartoon Advertising, edited by Rick Marschall and Warren Bernard (Fantagraphics/Marschall Books)
  • Genius Isolated: The Life and Art of Alex Toth, designed by Dean Mullaney (IDW/Library of American Comics)
  • MetaMaus, by Art Spiegelman (Pantheon)

What should win: Alex Chilton
What will win: Rat Race

Best Publication Design

  • Genius Isolated: The Life and Art of Alex Toth, designed by Dean Mullaney (IDW/Library of American Comics)
  • Jim Henson’s Tale of Sand, designed by Eric Skillman (Archaia)
  • Kinky & Cosy, designed by Nix (NBM)
  • The MAD Fold-In Collection, designed by Michael Morris (Chronicle)
  • Richard Stark’s Parker: The Martini Edition, designed by Darwyn Cooke (IDW)

What should win: Cigarettes And Alcohol
What will win: Mad About You

Check back after Comic-Con 2012 to see how we did.

One thought on “2012 Eisner Awards: What Should Win, What Will Win

  1. Pingback: 2012 Eisner Awards: What Did Win

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>